Difference between revisions of "Elections:2014/Candidates"

From Pirate Party Belgium
Jump to: navigation, search
(Hainaut (Liste 39) | 18 sièges)
(REGIONAL ELECTIONS | 20 DISTRICTS)
Line 81: Line 81:
 
== # FLANDERS | 4 DISTRICTS SUR 5 ==
 
== # FLANDERS | 4 DISTRICTS SUR 5 ==
  
=== Antwerpen | 33 zetels ===
+
=== Antwerpen (Lijst 34) | 33 zetels ===
 
* 1e kandidaat: Kjell Segers
 
* 1e kandidaat: Kjell Segers
  
Line 89: Line 89:
 
* 4e opvolger: Iris Van Steenbergen
 
* 4e opvolger: Iris Van Steenbergen
  
=== West-Vlaanderen | 27 zetels ===
+
=== West-Vlaanderen (Lijst 34)| 27 zetels ===
 
* 1e kandidaat: [[Jonas Degrave]]
 
* 1e kandidaat: [[Jonas Degrave]]
  
Line 97: Line 97:
 
* 4e opvolger: Ben De Cat
 
* 4e opvolger: Ben De Cat
  
=== Oost-Vlaanderen | 22 zetels ===
+
=== Oost-Vlaanderen (Lijst 30) | 22 zetels ===
 
* 1e kandidaat: [[User:Sarah|Sarah Van Liefferinge]]
 
* 1e kandidaat: [[User:Sarah|Sarah Van Liefferinge]]
 
* 2d kandidaat: Wim Ronse
 
* 2d kandidaat: Wim Ronse
Line 107: Line 107:
 
* 4e opvolger: Emilie Neyskens
 
* 4e opvolger: Emilie Neyskens
  
=== Vlaams-Brabant | 20 zetels ===
+
=== Vlaams-Brabant (Lijst 35) | 20 zetels ===
 
* 1e kandidaat: [[User:TaoDao|David Knapen]]
 
* 1e kandidaat: [[User:TaoDao|David Knapen]]
  
Line 119: Line 119:
  
 
== # WALLONIE | 1 DISTRICT SUR 13 ==
 
== # WALLONIE | 1 DISTRICT SUR 13 ==
=== Brabant Wallon | 8 sièges ===
+
=== Brabant Wallon (Liste 32) | 8 sièges ===
 
* 1er candidat : Patrick Installé
 
* 1er candidat : Patrick Installé
 
* 2e candidate : Monique Tasse
 
* 2e candidate : Monique Tasse
Line 130: Line 130:
  
 
== # BRUXELLES | BRUSSEL ==
 
== # BRUXELLES | BRUSSEL ==
=== FR | 72 sièges ===
+
=== FR (Liste 43)| 72 sièges ===
  
 
* 1er candidat : Marouan El Moussaoui
 
* 1er candidat : Marouan El Moussaoui

Revision as of 10:17, 8 May 2014

FEDERAL ELECTION | 11 DISTRICTS

# FLANDERS | 3 DISTRICTS SUR 5

Antwerpen (Lijst 34) | 24 zetels

  • 1e kandidaat: Christophe Cop
  • 1e opvolger: Wannes Ooms
  • 2e opvolger: Elke Nys
  • 3e opvolger: Brice De Bruyne
  • 4e opvolger: Tinneke Janssens
  • 5e opvolger: Els Saenen
  • 6e opvolger: Jelle Debusscher

Oost-Vlaanderen | 20 zetels

  • 1e kandidaat: Jonas De Koning
  • 2é kandidaat: Nadia Preys
  • 1e opvolger: Klaas Mensaert
  • 2e opvolger: Ilka Van Hee
  • 3e opvolger: Kasper Heyndrickx
  • 4e opvolger: Silke Vandeheule
  • 5e opvolger: Jerome Demeyere
  • 6e opvolger: Katrien Merlevede

Limburg | 12 zetels

  • 1e kandidaat: Jo Vols
  • 2e kandidaat: Jolien Willems
  • 1e opvolger: Rosa Mertens
  • 2e opvolger: Dario Abbiusi
  • 3e opvolger: Véronique Feruglio
  • 4e opvolger: Karel Cleuren
  • 5e opvolger: Lydia Vanoppen
  • 6e opvolger: Georges Vermeulen

West-Vlaanderen | 16 zetels

None: see regional

Vlaams-Brabant | 15 zetels

None see regional

# WALLONIE | 2 DISTRICTS SUR 5

Hainaut (Liste 39) | 19 sièges

  • 1er candidat : Paul BOSSU
  • 2e candidate : Noémi DEQUAN
  • 3e candidat : François ROSE
  • 1er suppleant : Mathieu VAN HEDE
  • 2e suppleante : Coraline DROSSART
  • 3e suppleant : Danny SERRA GUERREIRO
  • 4e suppleante : Viviane LENOIR
  • 5e suppleant : Julien Brech
  • 6e suppleante : Aurore DELFOSSE

Liège (Liste 32) | 15 sièges

  • 1er candidat : Paul THUNISSEN
  • 1er suppleante : Coraline PLUMAT
  • 2e suppleant : Renaud VAN EECKHOUT
  • 3e suppleante : Gaëtane XHONNEUX
  • 4e suppleant : Hani EL BOUD
  • 5e suppleante : Anaïs BRUNET
  • 6e suppleant : Jérôme BLERET

Brabant Wallon | 5 sièges

None see regional

Namur & Luxembourg | 10 sièges

None see regional

# BXL

FR | 72 sièges

None see regional

NL | 17 sièges

None see regional

REGIONAL ELECTIONS | 20 DISTRICTS

# FLANDERS | 4 DISTRICTS SUR 5

Antwerpen (Lijst 34) | 33 zetels

  • 1e kandidaat: Kjell Segers
  • 1e opvolger: Koen De Voegt
  • 2e opvolger: Stefanie Mariën
  • 3e opvolger: Sammy Geerts
  • 4e opvolger: Iris Van Steenbergen

West-Vlaanderen (Lijst 34)| 27 zetels

  • 1e opvolger: Amy Beaulisch
  • 2e opvolger: Eddy Vande Putte
  • 3e opvolger: Liliane Geyskens
  • 4e opvolger: Ben De Cat

Oost-Vlaanderen (Lijst 30) | 22 zetels

  • 1e opvolger: Mario Styleman
  • 2e opvolger: Annelien Rijmen
  • 3e opvolger: Jan Cabooter
  • 4e opvolger: Emilie Neyskens

Vlaams-Brabant (Lijst 35) | 20 zetels

  • 1e opvolger: David Leben
  • 2e opvolger: Gisèle Deweerd
  • 3e opvolger: Bart Malfliet
  • 4e opvolger: Marcia Collignon

Limburg | 16 zetels

None see federal

# WALLONIE | 1 DISTRICT SUR 13

Brabant Wallon (Liste 32) | 8 sièges

  • 1er candidat : Patrick Installé
  • 2e candidate : Monique Tasse
  • 3e candidat : Nicolas Tsurukawa
  • 1ere suppléante : Valérie Depauw
  • 2e suppléant : Frédéric Minne
  • 3e suppléante : Geneviève Haumont
  • 4e suppléant : Gilles Durys

# BRUXELLES | BRUSSEL

FR (Liste 43)| 72 sièges

  • 1er candidat : Marouan El Moussaoui
  • 2e candidate : Muriel Colon
  • 3e candidat : Nicolas Vandievoet
  • 4e candidate : Aurore Bolssens
  • 5e candidat : Pierre-Alexandre Denoël
  • 6e candidate : Anne Laure Kopel Kokkinos
  • 7e candidat : Valérie Laurent
  • 8e candidate : Philippe Van de Velde
  • 1er suppleante : Toon Bijnens
  • 2e suppleant : Delphine Chevalier
  • 3e suppleante : Wissam Chaïri
  • 4e suppleant : Catherine Lambert
  • 5e suppleante : Michel Lefebvre
  • 6e suppleant : Samra Chaïra
  • 7e suppleant : Kevin Hauzeur
  • 8e suppleante : Fanny Rebuffat